Karnataka Janata Party(KJP) Candidate List for Assembly election 2013

Candidate List of Karnataka Janata Party(KJP) Assembly election 2013. The Karnataka Commission of India  had recently announced notification about the Karnataka state Legislative Assembly Election 2013 which is to be conducted for Karnataka state assembly. KJP full candidates list for 5th May 2013 election.

Karnataka Janata Paksha (KJP) Candidate List

Former CM B.S. Yeddyurappa, campaign committee chairman Dhananjay Kumar and party senior leaders C.M. Udasi and Shobha Karandlaje were  involved in the candidate selection process. Sources said that die-hard supporters of the former CM will get a place in the first list.They include

 
former minister C.M. Udasi,
former MLAs Suresh Gowda Patil,
Basavaraj Patil Attur,
Nehru Olekar,
S.I. Chikkanagowdra,
Sunil Vallyapur,

 

H. Halappa,
B.P. Harish,
Holalkere Chandrappa,
G. Shivanna
and Tippeswamy.

 

 

The KJP had decided to give tickets to Tarikere MLA D.S. Suresh and  Nagatana MLA Vittal Katakadonda but the Speaker has not accepted their  resignations from the assembly.

 

Even sitting MLCs Shivaraj Sajjanar and Mohan Limbikai are interested in contesting the assembly elections  on a KJP ticket, sources said.

The Karnataka Legislative Assembly Election 2013 is to be conducted on 5th May 2013 for 224 Assembly Constituencies.

Belgaum District

  1. Nippani
  2. Chikkodi Sadalga
  3. Athani
  4. Kagwad
  5. Kudachi
  6. Raybag
  7. Hukkeri
  8. Arabhavi
  9. Gokak
  10. Yemkanamardi
  11. Belgaum Uttar
  12. Belgaum Dakshin
  13. Belgaum Rural
  14. Khanapur
  15. Kittur
  16. Bailahongal
  17. Saundatti Yellamma Rajanna Mamani
  18. Ramdurg

Shimoga District:

  1. Shimoga Rural G Basavanayappa
  2. Bhadravathi Manjula
  3. Shimoga Rudra Gowda (Jyoti Prakash)
  4. Tirthahalli R M Manjunath Gowda
  5. Shikaripura BS Yeddyurappa
  6. Sorab Haratalu Halappa
  7. Sagar Jayant

Chamarajnagar:

  1. Hanur Parimala Nagappa
  2. Kollegal ES Balaraju
  3. Chamarajanagar Pro KR Mallikarjunappa
  4. Gundlupet Niranjan

Haveri District:

  1. Hangal S M Udasi (Sivakumar Udasi)
  2. Shiggaon Basavaraj Bommai
  3. Haveri Neharu Olekar
  4. Byadgi SureshGowda Patil
  5. Hirekerur Biji Banakar
  6. Ranebennur Sivanna

Bangalore City:

  1. Yelahanka Venugopal
  2. K.R. Pura
  3. Byatarayanapura
  4. Yeshwanthapura Rudresh
  5. Rajarajeshwarinagar
  6. Dasarahalli Mariswami
  7. Mahalakshmi Layout
  8. Malleshwaram
  9. Hebbal
  10. Pulakeshinagar Misalu Perumal
  11. Sarvagnanagar Michael Fernandes
  12. C.V. Raman Nagar
  13. Shivajinagar
  14. Shantinagar Ramesh Yadav
  15. Gandhinagar
  16. Rajajinagar Sobha Karandlaje
  17. Govindarajanagar Doddaya
  18. Vijayanagar
  19. Chamrajapet Bhanumati (Sahataj Khanam)
  20. Chickpet
  21. Basavanagudi
  22. Padmanabanagar
  23. B.T.M Layout
  24. Jayanagar Ravikumar
  25. Mahadevapura
  26. Bommanahalli
  27. Bangalore South
  28. Anekal

Bidar District:

  1. Basavakalyan Basavaraja Patil Atturu
  2. Humnabad Ashraf
  3. Bidar South Dr Shailendra Beldal
  4. Bidar Gurupadappa Nagamarappali
  5. Bhalki
  6. Aurad Prabhu Chauhan

Bagalkot District

  1. Mudhol
  2. Terdal
  3. Jamkhandi
  4. Bilgi
  5. Badami
  6. Bagalkot
  7. Hungund

Bijapur District

  1. Muddebihal
  2. Devara Hippargi Rajugowda Patil
  3. Basavana Bagevadi
  4. Babaleshwar
  5. Bijapur City
  6. Nagthan Vittala Katakdonda
  7. Indi Ravikant Patil
  8. Sindgi

Gulbarga District

  1. Afzalpur N Y Patil
  2. Jevargi
  3. Chittapur Maji Sachiva Gurunath
  4. Sedam
  5. Chincholi Sunil Valyapura
  6. Gulbarga Rural
  7. Gulbarga Dakshin S K Kaanta
  8. Gulbarga Uttar Nasir Hussain
  9. Aland B R Patil

Chitradurga District:

  1. Molakalmuru Daksayanamma
  2. Challakere Kumaraswami
  3. Chitradurga Sunita Mallikarjun
  4. Hiriyur
  5. Hosadurga Lingamurti
  6. Holalkere Candrappa

Yadgir District:

  1. Shorapur
  2. Shahapur
  3. Yadgir Virbasanta Reddy
  4. Gurmitkal Venkatareddy Mudnal

Raichur District:

  1. Raichur Rural
  2. Raichur Basavaraj Patil Anvari
  3. Manvi
  4. Devadurga
  5. Lingsugur Murari
  6. Sindhanur Rajasekar Patil
  7. Maski

Koppal District:

  1. Kushtagi
  2. Kanakagiri Basavaraj Dadesuru
  3. Gangavathi
  4. Yelburga
  5. Koppal

Gadag District:

  1. Shirahatti
  2. Gadag
  3. Ron
  4. Nargund

Dharwad District:

  1. Navalgund
  2. Kundgol S I Chikkanagowdra
  3. Dharwad N N Patil
  4. Hubli Dharwad East
  5. Hubli Dharwad Central
  6. Hubli Dharwad West
  7. Kalaghatgi Nimbannanavar

Uttara Kannada District:

  1. Haliyal
  2. Karwar
  3. Kumta
  4. Bhatkal
  5. Sirsi
  6. Yellapur

Bellary District:

  1. Hadagali
  2. Hagaribommanahalli
  3. Vijayanagara
  4. Kampli
  5. Siraguppa
  6. Bellary
  7. Bellary City
  8. Sandur Ravi Prakash
  9. Kudligi

Davanagere District:

  1. Jagalur SV Ramachandra
  2. Harapanahalli Kotresh
  3. Harihar B P Harish
  4. Davanagere North
  5. Davanagere South
  6. Mayakonda Anandappa (Nayak)
  7. Channagiri Madal Virupakshappa
  8. Honnali

Udupi District

  1. Baindur
  2. Kundapur
  3. Udupi
  4. Kaup
  5. Karkala

Chikkmagalur District:

  1. Sringeri
  2. Mudigere
  3. Chickamagalur Mallikarjunayya
  4. Tarikere Suresh
  5. Kadur Belli Prakash

Tumkur District:

  1. Chikknayakanhalli Madhuswami
  2. Tiptur Lokeshwar
  3. Turuvekere Masale Jayaram
  4. Kunigal
  5. Tumkur City Jyoti Ganesh (JC Basavaraj)
  6. Tumkur Rural Hebbakka Ravi
  7. Koratagere Vale Chadrayya
  8. Gubbi Chandrasekara Babu (Natraj)
  9. Sira
  10. Pavagada Sriram
  11. Madhugiri

Chikkaballapur District

  1. Gauribidanur
  2. Bagepalli
  3. Chikkaballapur Lakshmipati Babu
  4. Sidlaghatta Sivakumar Gowda
  5. Chintamani

Kolar District:

  1. Srinivasapur
  2. Mulbagal
  3. Kolar Gold Field (KGF)
  4. Bangarapet
  5. Kolar
  6. Malur

Bengaluru Rural:

  1. Hosakote
  2. Devanahalli
  3. Doddaballapur
  4. Nelamangala

Ramanagaram:

  1. Magadi
  2. Ramanagaram
  3. Kanakapura
  4. Channapatna

Mandya:

  1. Malavalli
  2. Maddur
  3. Melukote
  4. Mandya
  5. Shrirangapattana
  6. Nagamangala
  7. Krishnarajpet

Hassan:

  1. Shravanabelagola
  2. Arsikere Basavaraj (D Lokesh)
  3. Belur Viswanath (Gurudev)
  4. Hassan
  5. Holenarasipur
  6. Arakalgud
  7. Sakaleshpur

Dakshina Kannada

  1. Belthangady
  2. Moodabidri
  3. Mangalore City North
  4. Mangalore City South
  5. Mangalore
  6. Bantwal
  7. Puttur
  8. Sullia

Kodagu:

  1. Madikeri
  2. Virajpet

Mysore:

  1. Piriyapatna
  2. Krishnarajanagara
  3. Hunsur
  4. Heggadadevankote
  5. Nanjangud Mahadevayya
  6. Chamundeshwari Appanna
  7. Krishnaraja EV Rajiv
  8. Chamaraja Madhe Gowda
  9. Narasimharaja
  10. Varuna KP Siddhalingaswami
  11. T. Narasipur Bharati Shankar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *